Lekce Plány

Návrat na Plán Lekce Index
Printer Friendly Version

Vytváření Modelu Plic

Stupně: 2-5
Autor: Diane Zak
Zdroj: Model Plic, Model Plic

Abstrakt

V „Modelu Plic“ lekce studentů bude postavit jednoduchý model lidských plic a použít tento model k identifikaci struktury a funkce plic. V rozšíření lekce budou studenti modelovat a zkoumat poruchy dýchacího systému v důsledku nemoci nebo nemoci.

cíle

Co by měli studenti vědět na základě této lekce?

  • studenti by měli být schopni vysvětlit části těla, které se podílejí na procesu dýchání.
  • studenti by měli být schopni vysvětlit strukturu a funkci plic.

Co by měli studenti v důsledku této lekce dělat?

  • studenti by měli být schopni vytvořit, interpretovat a vysvětlit model.

materiály

na tuto lekci je předem připravena-přečtěte si prosím postupy.

(na osobu)

  • 1 Průhledná plastová láhev na vodu/pop (20 oz. velikost)
  • 1 Velký balón nebo kus plastu z koše taška nebo nákupní taška (asi 7 x 7 palcový náměstí)
  • 1 Malý balónek
  • 1 gumička
  • Nůžky
  • Maskovací pásky
  • Referenční knihy s plicní diagramy

Pro učitele je použít pouze: Craft Nožem

Řízení

Zapojení

Příprava Advance:

Sbírat plastové lahve. Odřízněte malou startovací štěrbinu v láhvi těsně za spodní částí láhve, která se vyboulí, rovnoběžně se dnem.

předběžné hodnocení:

  1. požádejte studenty, aby položili ruce na obě strany hrudního koše. Ať se zhluboka nadechnou. Požádejte je, aby popsali, co cítili, když dýchali dovnitř a ven. (Oni měli pocit, že jejich žebra klece pohybovat nahoru a rozšířit, zatímco oni dýchat a pohybovat dolů a vrátit se do své původní velikosti, když dýchají.)
  2. proveďte předběžné hodnocení pochopení struktury a funkce plic.
    1. můžete vysvětlit, jak vypadají plíce? (Plíce jsou dva houbovité sáčky)
      Model lekce plic
    2. jak velké jsou plíce? (O velikosti fotbalových míčů)
    3. kde se nacházejí plíce? (Mezi žeber; v hrudní dutině)
    4. Když si vzal několik hlubokých nádechů plíce větší a pak menší. Vysvětlete, jak se to děje. Možná odpověď od studentů: když dýcháte v plicích, jsou naplněny vzduchem a zvětšují se; když vydechujete, vzduch opouští plíce a způsobuje, že se zmenšují. (Plíce neobsahují svaly a nejsou schopny se samy rozšiřovat a stahovat. Membrána, která tvoří podlahu hrudní dutiny, je skupina svalů, které řídí velikost plic. Když vdechujete, membrána se Stahuje a klesá dolů. To snižuje tlak vzduchu v hrudní dutině, což způsobuje vstup vzduchu do plic, což způsobuje jejich expanzi. Když se membrána pohybuje nahoru, tlak vzduchu se zvyšuje a způsobuje, že plíce smlouvy nutit oxid uhličitý vzduch ven z plic.)
    5. jaký je účel plic? Možná odpověď: pomůže vám dýchat; když dýcháte v plicích, vezměte kyslík; když vydechujete, plíce se zbaví oxidu uhličitého.

Hodnocení: Sledovat reakce studentů na otázky k posouzení jejich předběžné představy o struktuře a funkci plic. Neopravujte odpovědi studentů v tomto bodě lekce – poté, co studenti manipulují s modelem a následuje diskuse ve třídě, budete mít příležitost k této diskusi.

průzkum

postup:

  1. použijte nůžky. Začněte u štěrbiny a odřízněte dno láhve.
  2. protlačte konec malého balónku ústy láhve.
  3. natáhněte Ústí balónku přes ústí láhve.
  4. umístěte ústí velkého balónu na dno, otevřený konec láhve. Připevněte ji bezpečně k láhvi.

volba: místo použití velkého balónu použijte kus plastu. Sklopte plastový čtverec dvakrát. Vezměte složený roh, otočte jej a pomocí maskovací pásky přilepte asi 1 palec, aby sloužil jako rukojeť. Pomocí pryžového pásku nebo maskovací pásky upevněte plastovou „rukojeť“ pevně ke dnu láhve. Plast nebo balón by se měl volně vejít.

modelová lekce plic

použijte část první listu:

  1. držte láhev a zatlačte a vytáhněte rukojeť. Sledujte malý balónek uvnitř láhve. Co pozorujete?
  2. pohybujte rukojetí dovnitř a ven, držte otvor lahvičky blízko obličeje. Co cítíš?
  3. popište, co se stane s balónkem uvnitř láhve, když pohybujete rukojetí dovnitř a ven. Vysvětlete svá pozorování.

hodnocení: Sledujte práci studentů a zkontrolujte, zda pečlivě provádějí postupy, provádějí pozorování a přesně zaznamenávají data. Přesměrujte svou pozornost na úkol podle potřeby. Ujistěte se, že studenti při provádění činnosti používají bezpečné postupy. Odpovězte na otázky studentů týkající se postupů.

Vysvětlení

Učitel zobrazí diagram/model plic; studenti najít diagram/model na Internetu nebo pomocí referenčních knih a/nebo plakáty, porovnat jejich model plic pro lidské plíce.

použijte druhou část listu:

které části modelových plic představují plíce, hrudní dutinu, hrudní koš a bránici? (Malý balónek uvnitř láhve představuje plíce. Láhev představuje hrudní dutinu a hrudní koš. Plastová / balónková rukojeť představuje membránu.)

ujistěte se, že vysvětlit studentům, že plíce se skládá z malé vzduchové vaky, které fungují v dýchání – balón-model nelze zobrazit strukturu těchto částí plic, ale hlavně ukazuje funkce bránice v procesu dýchání.

hodnocení: Poslouchat studenty, účty jejich zjištění soudce, pokud jejich zprávy jsou podporovány závěry, které jste pozorovali, jak byly experimenty prováděny. Zjistěte znalosti studentů o struktuře plic kladením otázek. Vysvětlete, jak fungují lidské plíce pomocí modelu k prokázání struktury plic a postupného dýchání. Sledovat odpovědi studentů na otázky v diskusi o struktuře plic, pro úplnost a přesnost.

  1. Vysvětlete, co se stane s hrudním košem, když vdechujete a vydechujete. (Rozbalte a komprimujte)
  2. kde se nacházejí plíce? (Hrudní dutina/hrudní koš)
  3. proč máme plíce? (dýchat, přijmout kyslík, zbavit se oxidu uhličitého)

Zpracování

Použití třetí Části listu:

S chladným, a některé onemocnění dýchacích cest, někdy způsobí extra hlenu se tvoří v plicích. Chcete-li prozkoumat účinek tohoto extra hlenu na plíce, přidejte jednu lžíci vody do malého balónu uvnitř láhve. Zatlačte a zatáhněte za rukojeť a sledujte, co se stane.

Jak extra „hlen“ ovlivňuje, kolik vzduchu může být vdechováno?

Jak přidaná voda ovlivnila schopnost plic správně fungovat?

* starší studenti mohou zkoumat několik respiračních onemocnění, jako je bronchitida, astma a emfyzém. Jaká je jejich příčina a jak ovlivňují plíce a dýchání?

Literatura:

  • Plíce Susan H. Gray (2006) Publikoval Svět Dítěte Minnesota
  • Kaleidoskop Plic Suzanne LeVert (2002) Publikoval Referenční Knihy/Marshall Cavendish Corp. v New Yorku

Hodnocení: Zeptejte se, abyste zjistili, jak studenti chápou, jak mohou být plíce ovlivněny, když má člověk nachlazení nebo respirační onemocnění.

  1. kolik z vás mělo nachlazení nebo bronchitidu?
  2. jak jste se cítil na hrudi, když jste měl nemoc?
  3. jak bylo ovlivněno vaše dýchání?
  4. vysvětlete, proč jste se cítili unavenější?
  5. jaká opatření můžete přijmout, abyste pomohli při nachlazení?

předpoklady

studenti, kteří mají motorické dovednosti, budou potřebovat pomoc při dokončení postupů.

Nejlepší Postupy Výuky

  • Dotaz
  • Hands-na Učení
  • Výslechu

soulad s Normami

NGSS Normy:

  • 4-LS1-1 Postavit argument, že rostliny a zvířata mají vnitřní a vnější struktury, které funtion na podporu přežití, růstu, chování a rozmnožování.

Národní Normy:

  • Obsah Standardní: K-4 Sjednocující Koncepty a Procesy

Ohio Normy:

  • vědecký výzkum

Obsahové znalosti

  1. funkce žeber je držet plíce v uzavřené, nepružné, pevné krabici.
  2. plíce nemají svaly, proto se nemohou pohybovat sami. Změna tlaku vzduchu mimo plíce je jedinou silou, která je pohybuje.
  3. ve spodní části hrudní klece je bránice, pevný sval.
  4. pod bránicí je vaše břicho, které drží žaludek, játra, močový měchýř a střeva.
  5. membrána je jako „rukojeť“, která tlačí nahoru nebo táhne dolů. Když si nasáváte žaludek, tlačíte bránici nahoru. To stlačuje vaše plíce a způsobuje výdech, protože v hrudní kleci je méně místa. (Pokud by hrudní koš nebyl tuhý, plíce by nebyly stlačeny.)
  6. zatažením bránice dolů dochází k nafouknutí plic, protože uvnitř hrudního koše je více místa.
  7. dýchací přístroj mění tlak vzduchu mimo plíce a způsobuje pohyb vzduchu dovnitř a ven.

bezpečnost

Připomeňte studentům, aby používali materiály pro svůj zamýšlený účel.

vždy držte hrot nůžek, když je někomu předáváte.

ve vědecké laboratoři není žádná koňská hra.

učitel by měl používat ostré nástroje k řezání lahví.

Aplikace

  • Respirační onemocnění
  • Dýchací Přístroj
  • Život

Hodnocení

studenti vytvoří plakát ilustrující, jak lidské plíce funguje.

studenti budou označovat různé části plic. Budou také shrnout proces dýchání.

další úvahy

seskupování návrhů: každý student si vytvoří svůj vlastní model plic.

Stimulace / doporučený čas: Tato aktivita bude trvat 2-3 třídní období. Čas závisí na tom, kolik času je věnováno zpracování.

tisknutelné PDF listy

modelový list plic

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.