Kenny Smith

Wczesna kariera

Smith został wybrany jako 6’3″ 170 funtów przez Sacramento Kings z szóstym wyborem draftu NBA w 1987 roku. Został wybrany do NBA All-Rookie Team (1st Team) po średnio 13,8 punktu i 7,1 asysty na mecz dla Kings. Smith rozpoczął swoją karierę w NBA grając dla Hall of Famer Billa Russella, który był głównym trenerem Kings, dopóki nie został zwolniony z 58 meczów w sezonie 1987-88. W sezonie 1989/1990 Smith został wypożyczony do Atlanta Hawks midway, gdzie po raz pierwszy w karierze był rezerwowym, zajmując średnio 7.7 punktów na mecz, startując tylko w pięciu z trzydziestu meczów dla jastrzębi.

Houston RocketsEdit

Po sezonie 1989/1990 Smith został wymieniony do Houston Rockets, gdzie spędził następne sześć sezonów. W latach 1990-91 Smith zdobywał średnio 17,7 punktu na mecz, prowadząc Rockets w asystach na mecz (7,1) i procentach rzutów wolnych (.844). Przyczynił się do rekordu Rockets 52-30, najlepszego sezonu regularnego w historii franchisingu. Zostali pokonani przez Los Angeles Lakers w pierwszej rundzie play-offów. Smith zajął 17 miejsce w głosowaniu do nagrody NBA Most Valuable Player Award, tuż przed kolegą z drużyny Hakeemem Olajuwonem.

trener główny Don Chaney został zwolniony po tym, jak w sezonie 1991-1992 ustanowił rekord tylko 26-26. Zastąpił go były zawodnik Rocket Rudy Tomjanovich, który na zakończenie sezonu przegrał 16-14, nie trafiając do play-offów o jeden mecz. W latach 1992-1993 Rockets przegrali z Seattle SuperSonics w drugiej rundzie play-offów w siedmiu meczach. Smith pomógł sforsować mecz 7 przeciwko Seattle zdobywając 30 punktów, strzelając 4-6 z 3-punktowej odległości, w meczu 6 zwycięstwo dla Houston. W latach 1993-1994 i 1994-1995 Rockets zdobyli mistrzostwo kraju. Od sezonu 1992-93 do 1994-95 Kenny Smith zdobywał średnio 11,7 punktu i 4,5 asysty na mecz, z 3-punktowym procentem .425. W 57 meczach playoff w tym samym okresie Smith miał prawie identyczne średnie 11,6 punktu i 4,3 asysty, strzelając .456 z 3-punktowego zasięgu. W pierwszym meczu finału 1995 przeciwko Orlando Magic Smith miał 23 punkty, 9 asyst i siedem rzutów za trzy punkty, w tym remisowy strzał, który doprowadził grę do dogrywki. 7 punktów Kenny ’ ego Smitha w pierwszym meczu finałów NBA w 1995 roku było wówczas rekordem NBA. The Rockets wygrali mecz 120-118, a następnie pokonali Magic w czterech meczach.

Smith stopniowo tracił czas gry na rzecz sama Cassella, ale w sezonie 1995/1996 nadal był podstawowym zawodnikiem Rockets. Chociaż punkty, asysty, przechwyty i minuty na mecz spadały w piątym sezonie z rzędu, nadal był produktywny w latach 1995-1996. Średnio zdobywał 8,5 punktu i 3,6 asysty na mecz i strzelił .382 z zasięgu trzypunktowego i821 z linii rzutów wolnych. The Rockets zajęli piąte miejsce w Konferencji Zachodniej NBA z wynikiem 48-34, pokonując w pierwszej rundzie czwartoligowego Los Angeles Lakers, a w drugiej został pokonany przez Seattle SuperSonics. W czwartym meczu serii przeciwko Lakers, Smith miał 17 punktów, 6 asyst i był 4-4 z trzech punktów, aby pomóc Rockets wygrać serię clincher 102-94. Wygrana z Lakers była również ostatnim meczem NBA dla Magic Johnsona, który powrócił do NBA w tamtym sezonie po pięcioletniej nieobecności.

ostatni rok

Rockets zwolnili Smitha po sezonie 1995-1996 i podpisał kontrakt z Detroit Pistons. Zagrał tylko w dziewięciu meczach z Pistons, zanim został zwolniony i podpisał kontrakt z Orlando Magic, który zwolnił Smitha po zaledwie sześciu meczach. Następnie Smith podpisał kontrakt z Denver Nuggets, gdzie zakończył karierę piłkarza. Smith grał oszczędnie w play-offach Pistons i Magic, ale miał ostatni znaczący czas gry w karierze z Nuggets, zespołem, który wygrał tylko 21 meczów w tym sezonie. Smith zdobywał średnio 7,9 punktu i 3,1 asysty, grając niecałe dwadzieścia minut na mecz. W sumie Smith zdobywał średnio 6,3 punktu i 2,4 asysty na mecz, co jest najniższą średnią w karierze, podczas gdy jego trzypunktowy procent .437 (59/135) był drugim najwyższym w karierze i czwartym sezonem, w którym strzelił lepiej niż 40 procent za trzy punkty.

w swojej karierze zawodowej Smith zdobył 9397 punktów (12,8 średnio.), zanotował 4073 asysty (średnio 5,5) podczas strzelania .480 z pola,399 z zasięgu trzypunktowego, oraz829 z linii rzutów wolnych. Trzykrotnie (w latach 1992-93, 1993-94, 1994-95) plasował się w pierwszej dziesiątce NBA, a dwukrotnie w pierwszej dziesiątce w rzucie wolnym (w latach 1992-93 i 1993-94). W sezonie 1988-89 Smith był piąty w lidze w minutach rozegranych, siódmy w minutach na mecz i dziesiąty w sumie asyst. Kariera Smitha trzypunktowy procent .399 nadal zajmuje 42 miejsce w historii NBA. Smith posiada rekord franczyzy Denver Nuggets w karierze w wysokości trzech punktów procentowych (.425) i nadal jest jednym z liderów wszech czasów w kilku kategoriach dla Sacramento Kings i Houston Rockets.