este timpul ca NFL să renunțe la avertismentul de două minute?

Detroit Lions tocmai blocase un punct și părea să fie în afaceri împotriva New York Giants duminică după-amiază într-un joc cu repercusiuni mari în playoff. Dar mai întâi NFL și rețeaua Fox au trebuit să aibă grijă de afacerea lor și, după cum știe toată lumea, Liga și rețelele vin în fața echipelor și a fanilor.

Brandon Copeland a dat leilor o poziție bună pe teren, împiedicându-i pe Brad Wing punt. Dar jocul s – a întâmplat cu un minut și 53 de secunde rămase în al doilea trimestru și – așa cum a fost regula de cel puțin 74 de ani-jocul a fost oprit pentru avertismentul de două minute.

deci, mai degrabă decât leii – în urmă la acea vreme, 10-3 – luând imediat terenul și încercând să valorifice jocul Mare, au stat în jur, în timp ce jocul a fost oprit în piesele sale pentru 2min 15sec în timp ce nu mai puțin de patru reclame difuzate pe Fox.

după ce au luat o primă în jos pe a doua piesă, leii s-au oprit și au trebuit să pună. Giants au jucat o apărare dură în victoria lor cu 17-6, așa că merită credit. Dar te întrebi dacă acea posesie s-ar fi putut încheia altfel dacă Detroit ar fi putut profita mai repede.

NFL a căutat modalități de a accelera jocurile pentru a se agăța de diminuarea audiențelor de televiziune și s-ar părea că avertismentul de două minute ar putea fi sau ar trebui să fie o victimă. În niciun caz, spune NFL.

ideile de îmbunătățire a ritmului de joc sunt întotdeauna studiate de ligă, a declarat un purtător de cuvânt al NFL pentru The Guardian, inclusiv „elemente din joc”, cum ar fi avertismentul de două minute. Dar nu a existat o propunere formală de a elimina avertismentul de două minute din reguli, chiar dacă este învechit și complet inutil-cu excepția cazului în care doriți să vindeți mașini, bijuterii sau smartphone – uri.

jocul Giants-Lions a fost finalizat într-un 2HR spiffy 51min duminică, așa că nu a fost ca și cum jocul a fost târât. Desigur, din cauza unui ceas care rulează, nu au existat mai mult de 15 minute de „acțiune” reală în orice joc.

colegiile și liceele supraviețuiesc fără avertismentul de două minute-deci de ce nu NFL? Când luați în considerare originea regulii, este de mirare cum a ajuns avertismentul în anii 1970.

potrivit lui Jon Kendle de la Pro Football Hall of Fame din Canton, Ohio, avertismentul de două minute a fost în cartea de reguli NFL din 1949, deși a fost adăugată o regulă în 1942 că arbitrul trebuie să notifice arbitrul când rămân două minute în fiecare repriză. Jocurile de fotbal Pro au fost inițial două reprize de 45 de minute și o pauză de 15 minute. Tablourile de bord de la începutul secolului 20 rareori, dacă vreodată, incluse Ceasuri de joc. Timpul a fost păstrat pe teren, iar regulile stipulau că arbitrul va notifica căpitanii ambelor echipe atunci când nu mai mult de 10 minute și nu mai puțin de cinci minute au rămas în fiecare repriză.”din cauza accidentărilor crescute pentru a opri ceasul în două minute de la fiecare repriză, Liga a făcut o schimbare de regulă în 1939″, a declarat Kendle pentru The Guardian. „În ultimele două minute ale celei de-a doua reprize, time-out-urile suplimentare ale unei echipe după al treilea time-out legal nu sunt permise decât dacă este pentru un jucător accidentat desemnat care urmează să fie eliminat. O a patra ieșire în aceste condiții nu este penalizată, dar după aceea sunt tratate ca pauze în exces și vor fi penalizate.”

ceasurile de joc au început să fie adăugate la tablourile de bord în anii 1930, dar timpul” oficial ” a continuat să fie păstrat pe teren. Jocurile au fost scurtate la 60 de minute în 1906, dar, nu este surprinzător, au continuat să existe discrepanțe de sincronizare, în special în timpul jocurilor strâns contestate.

„cronometrarea ar putea fi foarte întâmplătoare în anii ’20”, Dan Daly, un veteran scriitor sportiv din Washington care conduce un site de istorie a fotbalului, Profootballdaly.com, a spus The Guardian. „Uneori, dacă scorul era deosebit de unilateral, arbitrul lăsa ceasul să curgă pentru a termina jocul.

” veți găsi chiar și scoruri cutie spunând sferturi au fost doar 12 sau 10 minute. Acest lucru a fost, de obicei, prin acord prealabil. Echipele ar fi putut dori să joace un joc mai scurt, deoarece au avut un tren de prins sau au jucat de mai multe ori în aceeași săptămână sau au avut o grămadă de accidentări. Sau poate vremea sau dimensiunea mulțimii a fost doar proastă. În orice caz, Jocul de 60 de minute a fost greu pus în piatră.”

Daly spune că au existat o mulțime de controverse în vremurile vechi după jocuri care probabil s-au încheiat prea brusc pentru echipa care se afla la final: „echipele ar fi în jos, crezând că au suficient timp pentru a rula o piesă, iar arbitrul ar fi tras cu pistolul și ar spune:” jocul s-a terminat. Avertismentul a fost o modalitate de a informa echipele că sfârșitul era aproape. Căpitanii ar putea întreba, de asemenea, cât timp a rămas, dar au existat limite în acest sens. De trei ori, poate, jumătate?”

avertismentul de două minute a avut grijă de toate acestea. NFL nu a fost vaca de numerar este astăzi, astfel încât avertismentul de două minute a reprezentat, de asemenea, o șansă pentru Liga la apariția de televiziune pentru a lucra un alt „pod” de reclame în emisiune de televiziune.

de aproximativ 50 de ani, Timpul afișat pe ceasul tabloului de bord a fost considerat „oficial”, deși judecătorul lateral continuă să „susțină operatorul oficial de ceas”, spune NFL, păstrând timpul pe cont propriu. Ocazional, operatorul de ceas este încă instruit să facă o ajustare de către echipajul de pe teren după un joc haotic.

Tehnologia a parcurs cu siguranță un drum lung, dar avertismentul de două minute se lipește ca o cască veche de piele mucegăită într-o geantă de echipament, învechită și nedorită.

al doilea avertisment de două minute la jocul Giants-Lions de duminică a urmat o interceptare Dominque Rodgers-Cromartie în zona finală de la fundașul Detroit Matt Stafford-ucigând efectiv orice șansă pe care le – au avut Lions la un raliu câștigător al jocului.

„și giganții vor merge la 10-4!”Joe Buck a spus pe Fox.

dar jocul a fost întrerupt, astfel încât un alt „pod” cu încă șase reclame ar putea rula, pentru orice, de la asigurare la guma de mestecat. Deci, în esență, scopul acestui avertisment de două minute a fost să-i lase pe fanii îmbibați de ploaie de la MetLife Stadium să știe că uralele lor nu mai sunt necesare și că ar putea merge acasă, dacă nu știau asta deja.