NASCAR gama de pornire pentru sâmbătă s Piese Auto Federate la Richmond Raceway

Richmond Raceway începe porțiunea de pistă scurtă a programului playoff-ului NASCAR Cup Series. Un record de trei dintre cursele de post-sezon 10 va avea loc la piste mai puțin de o milă, inclusiv Richmond și Bristol Motor Speedway weekend-ul viitor pentru a finaliza Runda de 16.

este prima călătorie în acest sezon pentru NASCAR la acest .Pistă de 75 de mile în Virginia centrală; ediția din aprilie a acestei curse a fost anulată din cauza COVID-19. Fără practică și calificare din cauza regulilor pandemice ale sportului, echipele vor trage dintr-o ardezie goală, deoarece cursele din 2019 au rulat aici un pachet vechi de manipulare.

speranța este că noua configurație a pistei scurte NASCAR, care a însuflețit cursele de la Bristol, va face același lucru pentru o instalație care a fost un snoozer în ultimii ani. (Cele două evenimente Richmond de anul trecut au prezentat un total de 14 schimbări de plumb; doar 500 de Sud de săptămâna trecută au avut 18.) Canelura largă de curse a lui Richmond poate permite o mulțime de competiții side-by-side, atâta timp cât aerodinamica joacă un rol limitat și există un anumit grad de cădere a anvelopelor.

gama de start, așa cum se va întâmpla în toate cursele playoff-ului, a fost stabilită datorită valorilor de mai jos. Rețineți că cei 16 piloți eligibili pentru campionat încep automat în top 16, indiferent unde au terminat duminica trecută la Darlington Raceway.

25% din valoare va fi poziția finală a pilotului din cursa anterioară.

25% din valoare va fi poziția finală a proprietarului din cursa anterioară.

35% din valoare va fi poziția actuală a proprietarului în clasamentul punctelor NASCAR Cup Series.

15% din metrică va fi cel mai rapid tur al lor în timpul cursei anterioare.treizeci și opt (38) de echipe sunt înscrise în acest weekend pentru 40 de locuri pe grilă. Cele două intrări cu normă întreagă ale Gaunt Brothers Racing (numărul 96) și MBM Motorsports (numărul 66) au fost singurele echipe „deschise” care au făcut călătoria.

note de calificare

• Kevin Harvick (1) a câștigat al treilea pole position în ultimele șase curse Cup Series. El caută o nouă victorie în carieră a sezonului, un total care ar stabili un record NASCAR pentru un singur sezon pentru orice șofer de 44 de ani sau mai mult.
  • Joey Logano (2nd) are cel mai bun start mediu al oricărui pilot NASCAR Cup în acest sezon la 7.1.Austin Dillon (locul 3) a câștigat doar al doilea început de top 5 al sezonului și primul de la Pocono Raceway la sfârșitul lunii iunie.
  • Alex Bowman (4) are back-to-back top-5 începe.
  • Kyle Busch (6) a obținut cel mai bun loc de plecare pe o pistă ovală de la New Hampshire Motor Speedway la începutul lunii August.
  • Cole Custer (locul 13) este debutantul cu cea mai înaltă calificare.
  • Martin Truex Jr. (al 14-lea) a măturat ambele curse ale Cupei Richmond în 2019.
  • Reed Sorenson (35) este programat pentru a rula No.77 Spire Motorsports Chevrolet în această săptămână, prima dată când rulează masina de la Dover International Speedway doubleheader luna trecută.

previzualizare înainte de cursă

Matt DiBenedetto oprit de podcast Frontstretch pentru a vorbi despre prima sa apariție în playoff-ul NASCAR Cup Series înainte de gazdele Dustin Albino și Mike Neff și-au îndreptat atenția asupra acțiunii din acest weekend la Richmond Raceway.